Říjen 2007

->my hp video<-

31. října 2007 v 19:17 Harry Potter 5
Summer of sixty nine

->halloween<-

31. října 2007 v 18:14 | Lizzie |  Harry Potter parody
halloween!!!! co je lepší? jakej halloween se ti líbí víc???X)

->dance with me<-

31. října 2007 v 18:10 Harry&Hermione
"Hermione, will you dance with me?"
"With pleasure, Harry!"^^
Dance of Halloween in Hogwarts, Viktor invites to Hermione, and Hermione accepts. But Harry begins to give account of which he also feels something by Hermione. He glides to invite it to the dance of Christmas. But Viktor also wants to also go with Hermione (Again). Both invite it, Hermione does not know that to do. Harry tries to convince Hermione so that he goes with, single Viktor it tries to convince her, becoming the lady's man in front of her . But Harry will not render, and fought until obtaining the love of Hermione, although for that he must end Viktor.

->princess look for her prince<-

31. října 2007 v 17:58 Harry&Hermione
someday my prince will come -> Krum, Harry or Draco??? Sure It will be Harry!!! Like you will see mainly the one part -> someday I will find my prince! someday I will find my princess!!!!:-*

->what time is it<-

31. října 2007 v 17:51 Harry Potter videa
what time is it??!! X))

->DA song<-

31. října 2007 v 17:49 Harry Potter 5
we are all in this together

->start of smth new<-

31. října 2007 v 17:46 Harry&Hermione
Hope smth will have changed...

->haloweeen<-

31. října 2007 v 13:58 ->My diary<-
tak dneska 31.10. - je haloween! tenhle supa svátek by se u nás měl taky slavit. no fakt, vás by nebavilo převlíknout se za nějakou hrůzu nebo jinou pohádkovou postavu - většinou čarodějnice - a chodit po okolí "strašit" a dostávat sladkosti? mě by se to líbilo.. pravda jsem už trochu veelkáá, ale whatever lool! schválně víte, kolik stojí převlek na haloween? nedávno jsem hledala něco na netu, a našla jsem že tak přibližně kolem 9 dolarů byste dali za převlek. a kolik maj druhů v nabídce - od pohádkovejch postav přes ty filmové - zkrátka vše co vás napadne. já osobně bych chtěla jít za čarodějnici...he už proto že letos vyjde Hp 7 a relikvie smrti - to je tedy stoprocentní název Hp and deathly hallows. protože tuhle sobotu vyšel o půlnoci Hp v německu, rakousku a švýcarsku, no a francouzsky se Hp řekne relikvie de la mort - něco podobnýho - relikvie tam byla stopro a učim se francouzsky tak vim že mort je smrt - a ve švýcarsku speakujou francouzsky, možná ne jako jedinej jazyk ale myslim že to maj ted jako ofiko jazyk. a kdyby to někoho zajimalo tak naitre (střížka nad i - i když je prej rušej...) znamena narodit se.tady jsem si našla nějaké info o tomhle supa swátku haloweenu!!: Halloween je svátek, slavený 31. října, většinou dětmi, které se oblékají do strašidelných kostýmů a chodí od domu k domu se slavným pořekadlem Trick or treat (Koledu nebo Vám něco provedu) a "koledují" sladkosti. Svátek se slaví většinou v anglicko-mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii, Novém Zélandu aj. V Česku se Halloween moc neslaví. Původní název byl Hallowe'en zkratka z anglického All-hallow-even (doslovný překlad: Všech Svatých předvečer/vigilie/ první nešpory), Halloween je původně pohanským (keltským) svátkem Samhain - pohanský nový rok (konec pohanského léta). Můžete taky slyšet název předvečer svátku Všech svatých. Pravděpodobně má i návaznost na křesťanský svátek Všech svatých. Symboly:Tradičními znaky Halloweenu jsou dýně,speciálně vyřezané a uvnitř je svíčka (tzv. Jack-o'-Lantern), dále čarodějky, duchové, černé kočky, košťata, oheň, příšery, kostlivci atd. Barvy černá a oranžová.

->overslept<-

28. října 2007 v 10:28 ->My diary<-
Yeah I overslept, I didn´t put anything to my site yesterday...! And I wanted to put smth... omg... But I didn´t have much time, we had a visit, that´s why I cleaned up everything... and I studied a bit as well..! today I have to study really hard...! That´s these subjects: Economics, Justice, Literature, Grammar, English, Math, Accounting! Of course I don´t have time for everything, for tomorow I need only Economics and Justice. and do you know one new thing? It´s winter time!!! 10.25 am!!! and No 11.25 am... One hour more time!:-p. gotta go!!!!!! so sayonara!!!!!X)

->evening of games<-

24. října 2007 v 23:16 ->My diary<-
this evening I was playing game with Lance! We played only one game, but many times. It´s called Pool. At finish we both of us were winners! We played 8 times this game. Fourth times each of us were winner. It was really interesting match.X) And he is gone... he didn´t wait for my answer! my comp has broken for a while... And what about Connor? It´s a long...really long time...when I talked with him...! I can´t remember his face, his voice...I can´t remember anything of Connor! Now I gotta say: "Why? What did I do to him?"Now I gotta go...I guess It´s my favourite anime in TV...called gakkou no kaidan..!and dark oracle as well..! sayonara! and after that I gotta sleep!Night!

->you´re a magical<-

24. října 2007 v 16:54 | Lizzie |  Harry Potter 7
You´re magical!!!! And I gotta ask: Is this truth??! Please not! Not the end!!!! I don´t write what is in the end but simply that´s power..... do you know what I mean with word power? I just mean that´s maybe truth and really bad!!! I don´t wanna to be like that!!! I will cry!! I know it! Just play the video and read the lyrics.... you will see....
beware! This is only for BRAVE really brave people....! p.s. Do you love Harry Potter?
You're Beautiful -parody

My life is terrible.
I have no cure
I saw a horcrux.
Of that I'm sure.
I found it in the vault that day
took a dragon and ran.
But I won't lose my mind on that,
'Cause Hermione's got a plan.

You're magical. You're magical.
You're magical, it's true.
I saw the lake but the sword ain't fake
Thank god Ron came on cue,
'Cause then I'd die too.

Yeah, I almost died,
Yet Ron saved my life,
He could see from my face that I was,
Freakin' high,
And I was glad that we were friends again
But Hermione was mad at him until the end.

You're magical. You're magical.
You're magical, it's true.
I saw sad Snape he was out of shape,
And there was nothing I could do,
But he left me a story too.
You're magical. You're magical.
You're magical, it's true.
There must be a horcrux at Hogwarts place,
When I saw the Prince's tale I knew what to do
But it's time to face the truth,
That I'm a horcrux too.

->why I just hate her<-

24. října 2007 v 15:07 ->My diary<-
No skvělí....ségra si příde domu a hned buzeruje? co si myslí že je? když je mladší! Omg...tahle generace..se vážně neumí chovat...a ničeho si nevážej...! Ve škole? Neměla jsem oběd...zase =( A když jsem řikala Vandě jestli by chtěla oběd, promluvil na mě George: "Hele, co je k obědu?" A já mu odpověděla: "Oběd není...." Řekne mi někdo proč se semnou ani jeden George nebaví? To je stupidní že se oba jmenujou George....člověk to ani nemůže rozeznat..lol.... Ale mám nápad větší George bude George a ten menší, jak jinak - Gerald. No tak tedy zpět - Ani jeden se semnou nebaví....tedy aspoň kamarádsky...oba mě mají jen za malou spolužačku=( Gerald se semnou naposledy bavil asi před čtrnácti dny ve středu....v busu....a George...no to jsem psala....dnes ráno....a oslovil mě...."Little Lizzie...." O:-) A co Jessie? ptám se já na pondělí....jedno vím určitě mám volnou gardenku...máma je po operaci kolene.....tak se myslím dá čekat, že s námi půjde O5 Mike.....don´t wanna..... I gonna weep....! a hele! mám před sebou volný dva dny!!! jupííí! jo ale strávím je ve společnosti maturitních otázek - účetnictví, ekonomika, angličtina.....a literatura....! jo to musí bejt, už jsem tu školu dóst flákala... jo a já mám na to bejt good!! Ajej seminárka!!! No nic tak se jdu učit.....!


->KS vs Naruto<-

24. října 2007 v 12:32 Anime
Souboj Krále Šamanů a Naruta!!! Kdo vyhraje? No já nevím, kdyby tam byl Yoh, tak je to celkem jasný...LOL...! Ale takhle? No Lenny....vypadá dooost naštvaně....Lena raději nedráždit....ten chce souboj evidentně vyhrát...jen co zase zařve to své: "BASONE!!" jo no a Trey? Koho má za ducha strážného? Jo tu maličkou...Cory...Treye si myslím nepodceňovat..LOL..."Cory do snowboardu!!!" A co Naruto? Mno o seriálu Naruto toho mooc nevím....viděla jsem jen pár dílů...Sasuke a Naruto....podle mě jsou dost podobní Ninjové...tedy v tom že oba jsou dobří....každý jinak...ale nechtějí si to přiznat už kvůli Sakuře...Jo Sakura miluje Sasukeho....ale Naruto miluje Sakuru....a aby to bylo ješště zamotanější...Sasuke Sakuru nemusí a Sakuře leze na nervy Naruto! LOL! Myslím že v tomhle souboji by proti týmu Lenna nespolupracovali a tím by prohráli.... LOL!

->first wideo<-

23. října 2007 v 14:52 Harry&Hermione
1st

->funny song<-

23. října 2007 v 14:42 Videa
F.U.N - F.U.N song!!!!

->daughter Daphne<-

23. října 2007 v 14:40 Harry&Hermione
Daphne is daughter of Harry and Hermione, of course! Sure not of course because we don´t know what Rowling wrote in the last book. But it is good amazing cool video! The video looks to the future by Daphne´s eyes.....

->classical dance<-

22. října 2007 v 21:38 ->My diary<-
Classical dance.....yeah Monday...again! lol. Today I danced with 3 boys. But unfortunately noone of them was Jessie...=( Too bad...but sister didn´t dance neither with him. Another girls were faster than her. And It´s amazing tomorrow I will have street dance in dance station! So good! I´m really looking forward to that=) Now I gotta go from the Internet - you know? High school.....too many things to do...to many studies! tomorrow I will have exam of Economy! and I mustn´t forget for appointment with my grandmother. We will buy some jewellers for me.

->gotta sleep<-

21. října 2007 v 22:46 | Lizzie |  ->My diary<-
I just gotta sleep. But tomorow My school day will start at 9 a.m. and will end at 11 a.m.!!! I´m not kiding! Yeah I´m serious! xD Finally I will take my jacket to repair! ´Cause I´m lazy,... I know that...No, actually I´m not lazy but I was really busy! Yeah that´s truth! x)) Just go.... tomorow I will do something to my seminary assay and graduation´topics of accounting and I will study economy! I will have time from 12.00 to 15.30 - that´s 4 hours - it costs for my study stuff! At 16.00 and later I will have to prepare myself for classical dance lessons....but I know....I will not dance with Jessie....He will dance with my sister Angie....=(

->snow<-

21. října 2007 v 16:39 ->My diary<-
I just came from our cottage. There was so cold! Oh finally!!! I love winter! Yeah that´s it I love winter more than summer! Am really looking forward to snow, winter and of course to skiing! Ok, next page. I had to do everything, when I write everything I mean work in the garden - you know cut the grass, clean up the leaves... a lot of! But actually It was good. I really want to see snow in our cottage, in the mountain in Prague!