Listopad 2006

->princ dvojí krve<-

28. listopadu 2006 v 22:14 Čtenářský deník
Harry Potter a princ dvojí krve
Harry Potter a Princ dvojí krve (anglicky Harry Potter and the Half-Blood Prince) je v pořadí šestá ze série knih J. K. Rowlingové o Harrym Potterovi. Originál vyšel o půlnoci (britského letního času) na 16. července 2005 a během prvních 24 hodin se ho jen v USA prodalo 6,9 milionu výtisků, čímž se stal nejrychleji prodávanou knihou v dějinách.
Český překlad knihy se začal prodávat již několik dní před ohlášeným termínem 19. prosince 2005. Kniha byla vydána v nákladu 170 000 výtisků.
Varování: Článek nebo jeho část vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.
Shrnutí
Lord Voldemort a jeho Smrtijedi zpusobují v zemi více a více neklidu, tentokrát nejen u čarodejů, ale i u mudlovské veřejnosti. Rufus Brousek nahradil Kornelia Popletala ve funkci ministra kouzel a pokouší se dokázat, že úspešně zvládá bojovat proti Pánu Zla. Jeho protivník však má v hlavě jiné plány a svěřuje Dracovi Malfoyovi tajnou misi. Jeho matka, Narcissa, ze strachu o Draca presvedčí Snapea odpřísáhnout jeho ochranu uzavřením Neporušitelného slibu.
V Bradavicích se Severus Snape stává novým učitelem Obrany proti černé magii a Horace Křiklan zajišťuje výuku Lektvarů. Harry získává bývalou učebnici Lektvarů "Prince dvojí krve". Díky připsaným komentářům Prince se mu daří být v Lektvarech první ve třídě. Po jednom ze zápasů Famfrpálu Harry začíná s Ginny Weasleyovou. Jeho kamarád Ron zatím chodí s Levandulí Brownovou, ale ve skutečnosti ho přitahuje Hermiona, se kterou se více sblíží po bolestivém rozchodu s Levandulí.
Harry také začíná docházet na soukromé hodiny k řediteli Brumbálovi, během kterých se dozvídá nemálo informací o minulosti Lorda Voldemorta. Brumbál společně s Harrym zjistí, že Voldemort vytvořil šest Viteálů, díky kterým může uchovat svoji duši uvnitř různých předmětů. Aby někdo mohl Voldemorta zabít, nejdříve musí zničit všechny jeho Viteály. Doposud byly zničeny dva: deník Toma Raddlea a prsten Marvola Gaunta. Harry s Brumbálem vyráží hledat třetí Viteál, Zmijozelův medailon. Brumbál se hledaním velmi vyčerpá. Při návratu do Bradavic se dozvídají, že na školu zaútočili Smrtijedi. Draco Malfoy, který Smtijedům umožnil vniknutí do hradu, se pokouší Brumbála zabít, ale nemá k tomu dostatek odvahy. Nakonec je to Snape, který Brumbála před očima Harryho zavraždí. Při útěku Snape odhalí, že je Princem dvojí krve.
Harry zjišťuje, že medailon, který získali s Brumbálem není Voldemortův Viteál, ale pouhý padělek položený tajemným R. A. B. Identita této osoby zustává zatím nezodpovězenou otázkou.
Po Brumbálově pohřbu se Harry rozhoduje nevrátit se už do Bradavic a místo toho jít hledat zbylé Viteály. Rozchází se s Ginny, protože ji nechce vystavovat nebezpečí, ale je šťastný za podporu svých přátel, kteří mu nabízí, že ho na jeho cestě doprovodí.

->relikvie smrti....<-

28. listopadu 2006 v 21:39 Čtenářský deník
Tohle se mi strašně líbilo! Tenhle krásnej článek sem si musela též okopčit,protože se mi fakt moooc líbil...Zdroj: http://phyllis.blog.cz/0603/nezapomenu
Harry studoval sedmým ročníkem v Bradavické škole čar a kouzel. Celých sedm let věděl pravdu o tom, kdo je a o tom, kdo byli jeho rodiče.. a celé tři roky věděl, že jedině on může zastavit tu hrozbu. Věděl, že se mu jednou bude muset postavit, ale netušil.. ne, spíš nechtěl, aby to bylo už v jeho sedmnácti letech. Nechtěl ohrozit své přátele a přesto se s nimi dále stýkal, Hermiona i Ron mu přísahali, že ho nezradí, tak jak Petr zradil jeho rodiče. Přísahali mu to a Harry jim věřil.. věřil svým přátelům. Ten den ale bylo všechno jinak. Místo toho, aby byl šťastný, se svými přáteli, byl nešťastný a měl strach.. Stál proti Voldemortovi a čelil mu, jako by si byli rovni, což byli - oba byli dospělí a plně vyučení kouzelníci.
"Tak co, Pottere, chceš změřit své síly se mnou, největším čarodějem všech dob?"zeptal se svého soka Voldemort. Tentokrát Harry věděl, že to bude naposledy.
"Ano,"souhlasil Harry a hrdlo se mu stáhlo. Voldemort měl pravdu, byl největší čaroděj všech dob - Brumbál už tu nebyl, aby Harryho chránil..
"Ano, Harry Pottere, měj strach. Ale nebudeš mít dlouho, to ti slibuji,"zasyčel Pán zla. "Já už to dnes ukončím."
"Omyl, Tome, dneska nevyhraješ, tentokrát ne,"křikl Harry a ani si nevšiml, že místo ,Voldemort´ řekl ,Tom´. Bylo mu to jedno, na jméně nezáleží.
"Tak vstávej a uvidíme. Pojď se utkat, špíno,"prskl Harryho protivník a, stejně jako Harry, namířil svou hůlku na Harryho hruď, přesně na místo, kde měl srdce.
"Chceš abych to skončil?"zeptal se chladně Voldemort Harryho.
"Jestli to dokážeš, udělej to,"odvětil Harry. "Mě chrání kouzlo lásky, kdežto tebe.. tebe nechrání nic, Tome!"
"Že ne? A co viteály? Neříkej, že jsi na ně zapomněl, Pottere."
"A víš že ne? Nezapomněl jsem na ně, všechny jsou pryč. Už nikdy nikoho neohrozíš.. ty ani tví Smrtijedi."
"Vážně?"znejistěl Voldemort. Zjištění, že ho nic nechrání ho sice vykolejilo, ale jinak zůstal klidným. "Tak zkus tohle.. Crucio!"
Harry, který nečekal útok, se skácel v salvě bolesti k zemi a křičel. Nekřičel o pomoc ani bolestí, kterou mu způsobil Voldemort, křičel bolestí, kterou mu způsobilo jiné kouzlo.. nebylo to Crucio, to by poznal.
"Co se to.."to i Voldemort zpozoroval, že něco není v pořádku. Cítil to i Harry, teď ale cítil i něco jiného.. něco ho táhlo vzhůru.
Nedokázal otevřít oči, aby se rozhlédl. Podařilo se mu to až když okolo sebe měl jen čistě bílo.
Pod návalem světla musel přivřít oči, aby vůbec něco viděl. Teprve po chvíli dokázal v bílé mlze rozpoznat siluety.
Stál v domě. nevěděl, který to je, ale něco mu říkalo, že.. že tady je doma. Že tady je to doma, které tak usilovně hledal. Že tady je to doma, které nikdy neměl.
Všechno se začalo vyjasňovat, Harry spatřil obrazy na zdech, dokonce i ostatní maličkosti. Když v tom..
"Harry chce najíst, Lily,"oznámil kdosi ženě, která stála u plotny a cosi vařila.
"Vždyť teď jedl,"zakroutila nevěřícně oslovená hlavou a pokračovala ve vaření. Její ryšavé vlasy jí spadaly do obličeje, který zdobily krásné smaragdově zelené oči.
"Kde má lahvičku?"zeptal se Harryho matky onen muž. Měl rozcuchané černé vlasy, které neposedně trčely do všech stran.
Harry je poznal až po chvíli, vždyť je nikdy před tím neviděl..
"Třetí dvířka zprava, zlato,"odpověděla s úsměvem rusovláska a její smaragdové oči jen zářily štěstím a láskou.
James Potter vytáhl lahvičku, naplnil ji mlékem a podal ji malému Harrymu. Ten ji ihned uchopil a začal pít.
"Co je, Lily?"zeptal se starostlivě James, když spatřil manželčin starostlivý pohled.
"Ale nic.. jen.. bojím se o Harryho. Co když.."
"Nic se mu nestane, Lily, to ti slibuji. Ne, přísahám,"usmál se James, ale bezradný tón hlasu ho prozradil.
"To doufám.."usmála se i Lily a pokračovala ve vaření.
Náhle se vše kolem Harryho opět rozplynulo. Když dokázal zaostřit, měl kolem sebe spousty lidí. Nejspíš něco slavili.
"Všechno nejlepší, Harry!"ozývalo se ze všech stran.
"Já.. díky,"usmál se černovlasý chlapec a dojatě se usmál. Normální Harry polekaně odskočil. Právě hleděl do tváře sobě samému. Stejně starému i stejně vypadajícímu.
Než se ale stačil Harry zamyslet nad tím, jestli ho ostatní vidí, opět se ocitl jinde.
Tentokrát u lidí, které vůbec neznal. tedy, myslel si, že je nezná.
"Tereso, nemysli si, že ti to jen tak projde!"vyjel na hnědovlasou ženu nějaký muž. Toho Harry poznal hned, i když ho v téhle podobě nikdy neviděl. Byl to lord Voldemort.
"Já.."pípla žena. Bála se, to bylo vidět na první pohled.
"Malý Potter žije! Kdo to kdy slyšel, aby malé dítě přežilo útok dvou Smrtijedů?!"vztekal se Voldemort. "Jste neschopní, Tereso! Crucio!"
Víc už Harry neviděl, opět vše kolem něj zbělelo. Objevil se na neznámém místě.
"Harry Pottere.."ozvalo se místností. Harry se ihned otočil za hlasem, aby ho mohl identifikovat, ale člověka, jež na něj promluvil, nepoznal. Jenom věděl, že to byla žena, to podle hlasu.
"Jsi ve zvláštní situaci, Harry Pottere. Jsi mezi životem a smrtí,"pronesla žena a shodila z hlavy zlatavou kápi.
"Já.. chci říct.. cože?"nechápal ji Harry a po zádech mu přeběhla husí kůže. Už jen slova, že je mezi životem a smrtí, ho moc nepotěšila.
"Máš možnost volby ze tří možností. Buď zemřeš a necháš lidstvo napospas lordu Voldemortovi. Setkal by ses sice s rodiči a svými blízkými, kteří jsou už bohužel po smrti. Na druhou stranu bys ale už nikdy neviděl své přátele, kteří přebývají na Zemi."
"A další možnost?"polkl Harry a rozhodoval se. Tahle možnost se mu zamlouvala, jenže nechtěl Rona a Hermionu opustit..
"Můžeš žít a oživit libovolný počet tvých blízkých. Ale lord Voldemort by měl také tuto volbu a docela určitě by si povolal Salazara Zmijozela a další své zlé předky na pomoc. Ale je tu i třetí možnost. Můžeš žít a nechat své rodiče tady. Vrátit se zpět ke svým přátelům. Touhle volbou bys okamžitě zničil lorda Voldemorta. Rozhodni se, předně ti sem ale někoho pošlu."
Osoba s tichým PUF! zmizela a místo ní se tu objevili tři lidé. Dva muži a žena.
"Harry,"usmál se muž s černými vlasy, které mu dříve elegantně spadaly do čela. Teď však vypadaly, jako by se o ně někdo celá dlouhá léta nestaral, což taky byla pravda.
"Siriusi?"nechápal Harry. "Co se to.."
"Jak ti jistě Strážkyně Osudu řekla, jsi mezi životem a smrtí, synu,"promluvila Lily Potterová. Harry jen ztěží zadržoval slzy, zatím se mu to dařilo.
Harry na to nic neřekl. Měl pocit, že když promluví, rozbrečí se.
"Ale ty máš na výběr, na rozdíl od nás,"pronesl Sirius optimisticky, ale pohled, který mu Harry věnoval ho umlčel.
"Jo, to jsem slyšel,"ušklíbl se Harry. "Jedna lákavější než druhá."
"Ale musíš se rozhodnout, Harry,"poprvé promluvil Harryho otec, James Potter.
"Ale jak? Nemůžu.. už jenom pro ostatní nemůžu umřít. Chtěl bych vás dolu vzít s sebou, ale nemůžu.. chci tu zůstat, ale musím zpátky,"teď už se Harry nepokoušel slzy zadržet. Muselo to nějak ven.
"Harry, my tě chápeme. Kdybych byl já na tvém místě, taky bych si nevěděl rady. Ale.."
"..musím se rozhodnout,"dokončil Harry a bezvládně se sesul k zemi.
Nikdo na jeho slova nereagoval. Nebylo jak..
Lily přešla místnost a sedla si ke svému synovi. Mateřsky ho objala a usmála se.
"Musíš zpátky. My budeme pořád s tebou."
"Já vím,"vydechl Harry.
"Držím ti palce, synu,"usmál se James, Lily kývla na souhlas.
"Pozdravuj Remuse a měj se, Harry. Nezapomenu.."byla Siriova poslední slova. Pak se stejným tlumeným PUF! zmizeli a Strážkyně Osudu se tu opět objevila.
"Tak jak ses rozhodnul?"položila mu otázku, kterou čekal.
"Nerozhodnul jsem se. Ale mojí povinností je žít,"hlesl Harry a čekal, co se stane.
"Jsi chytrý chlapec. Hodně štěstí, Harry Pottere. Budeš ho potřebovat,"popřála mu Strážkyně Osudu a pak se ozvalo PUF!. Místo aby Strážkyně zmizela, zmizel Harry. Tentokrát se ocitl tam, kde bylo jeho místo. Stál proti Voldemortovi, který stačil zabít polovinu Řádu, když byl Harry pryč.
Harry na ten den nikdy nezapomněl, stejně jako celý kouzelnický svět. Ten den totiž přemohl zlo a zničil lorda Voldemorta. Ale stejně byl celé měsíce potom zamlklý. Věděl, že by se měl radovat, ale neradoval se. Podruhé ztratil své rodiče, potřetí svého kmotra..
V hlavě stále slyšel jeho slova: ..měj se, Harry. Nezapomenu..

->fénixův řád<-

28. listopadu 2006 v 21:33 Čtenářský deník

Harry Potter a Fénixův Řád - obsah

Pátý film o brýlatém čaroději Harry Potterovi přináší mnohem temnější děj, než jak tomu bylo u dílů předchozích. Pán Zla se na konci minulého dílu vrátil silnější, než kdy dříve přípraven nastolit svou krutovládu. Jenže ani pro tak mocného mága není nic tak jednoduché, jak by se mohlo zdát a v jeho cestě k definitivní moci stojí mnoho překážek. Jednou z nich je právě Harry, chlapec který toho-jehož-jméno-se-nesmí-vyslovit již jednou porazil a ze souboje si odnesl jen jizvu ve tvaru blesku. Jenže Pán Zla nemíní tentokrát nic ponechat náhodě a před přípravou spletitého plánu na ovládnutí světa musí získat jeden artefakt, předmět, který mu mnohé osvětlí.

Do karet mu nahrává fakt, že mladému kouzelníkovi nikdo nevěří, a tak o jeho návratu nikdo nemá ani potuchy. Harry se tak stává spíše terčem posměchu, než hrdinou, ale i přesto je připraven postavit svému odvěkému soupeři v souboji na život a na smrt a zabránit mu aby svět opět uvrhl do temnoty. Spolu se svými přáteli se učí jak zdolat temné čáry a kouzla, díky kterým by mohli získat nad Smrtijedy, Voldemortovi posluhovači, převahu.

A aby toho nebylo na Harryho málo, přicházejí velké změny i do Bradavic, a ne všechny jsou pro něho dobré. Setkání s novou profesorkou Obrany proti černé magii se neodehraje, tak jak by si představoval a i v ostatních předmětech jej čekají problémy. A nezapomeňme na testy NKÚ, které čekají na studenty pátého ročníku a značně ovlivní jejich budoucí život.

Kdo tentokrát zvítězí - dobro nebo zlo? Co je to vlastně ten Fénixův řád a co se to snaží Voldemort získat? Odpověď na tyto a mnohé další otázky vám zodpoví další z řady filmů podle populární knižní série J. K. Rowlingové.

->tajemná komnata<-

28. listopadu 2006 v 21:31 Čtenářský deník

Harry Potter a Tajemná komnata

Harry další prázdniny přečkává v Zobí ulici číslo 4. Toto léto je pro něj obzvlášť pochmurné. Nejen že si nikdo nevzpomněl na jeho narozeniny, ale za celou dobu mu nepřišla jediná sova (kouzelnická pošta) z dopisem od svých kamarádů : Rona a Hermiony. Jeden den byl obzvlášť krušný.... Dursleyovi se svou samolibostí připravují večeři pro rodinu jednoho kolegy strýce Vernona z práce. Celá rodina je připravená, všichni ustrojení, dům je uklizený a Harry samozřejmě putoval do svého pokoje potichoučku sedět a přemýšlet. Problém byl v tom že na posteli něco nebo spíš někdo už seděl. Byl to Dobby - domácí skřítek .Když Harryho spatřil vyváděl po celou dobu jejich rozhovoru příšerný hluk i po Harryho napomenutí. Harry se také dozvěděl že to byl právě tento skřítek , který stál za tím že mu celé léto nechodila soví pošta. Dobby se snažil Harryho přesvědčit ať se nevrací do Bradavic že na něj čeká veliké nebezpečí. Dobby se nehodlal vzdát a využil slavnostní večeře nic netušících Dursleyových. Seběhl dolů po schodech s Harrym v patách. A převrhl veliký pudink a hned po tom se záhadně vypařil. Nemusím snad upozorňovat že to Harrymu zavařil. Strýc Vernon se rozhodl Harryho jaksi potrestat vězením v jeho vlastním pokoji. Avšak Harry se nevzdal jednoho večera ho zachránil Ron a jeho bratři dvojčata Fred a George v létajícím autě opustil Zobí ulici a nechal za sebou vyjevené Dursleyovi. Další dobu se Harry ocitá v Doupěti obydlí rodiny Weasleyových kde tráví zbytek prázdnin. Právě v Doupěti poznává jak vypadá pravá kouzelnická rodina a jejich dům. Weasleyovi nejsou sice nejbohatší, ale zato jsou dobrosrdeční a hodní. V den odjezdu do Bradavic se stane jedna nehoda, právě když se jako poslední rozeběhnou Harry s Ronem aby prošli přepážkou rozdělující nástupiště 9 a 3/4 ta se uzavře a oni do ní narazí. Po usilujícím promýšlení všech možných závěrů se rozhodnou do Bradavic letět již zmíněným Fordem Angelia. Z jejich famózního příjezdu do Bradavic mají oba veliké problémy, nejen při střetu se zákeřnou vrbou mlátičkou, ale málem byli vyloučeni ze školy. Tento rok nastupuje po Quirrelovi na místo učitele Obrany proti černé magii profesor Zlatoslav Lockhart značně namyšlený a sobecký. Školu čar a kouzel čekají nepříjemné časy. Jednoho dne se na stěně objeví krví psaný nápis , , Tajemná komnata je znovu otevřena , nepřátelé dědice, mějte se na pozoru!" Bradavicemi se proslýchají různé obavy strachu otevření bájné tajemné komnaty, kterou prý vybudoval sám Salazar Zmijozel, který při budování školy založil právě zmijozel. Harry, Ron a Hermiona podezřívají Draca Malfoye, že právě on je Zmijozelův dědic a on otevřel tajemnou komnatu. Aby zjistili pravdu rozhodnou se připravit mnoholičný lektvar, který zajistí přeměnu na určitého člověka, kterého potřebujete. Hermiona lektvar připraví a Harry s Ronem vytrhnou vlasy z Dracových kamarádíčků Crabbeho a Goyla. Na holčičích záchodcích střídavě vyrušování ufňukanou Uršulou vhodí do poháru s lektvarem každý svůj vlas (Hermiona prý vzala jedné dívce ze zmijozelu). Všichni svůj lektvar vypijí. Záhy se jejich těla mění. Ron a Harry jsou již připraveni, ale Hermiona odmítá opustit toalety a Harrymu ani Ronovi se neukáže. Když Harry a Ron alias Crabbe a Goyle v převlečeni vyzvídají u Draca jen zjistí to že Draco nemá sebemenší spojení s tajemnou komnatou. Po hodině působení lektvaru radši mizí. Vrátili se na toalety a když po chvíli přemlouvání uvidí Hermionin obličej zděsí se, protože Hermiona má obličej porostlý kočičí srstí. Kvůli tomu musí Hermiona nějakou dobu trávit na ošetřovně. I po jejím uzdravení se ve škole nepřestávají dít zvláštní věci jako by spojené s tajemnou komnatou.