->interview<-

15. října 2006 v 12:45 |  Slohovky
Interview s britskou královnou Viktorií
Píše se rok 1897, u příležitosti královnina významného jubilea chceme přinést čtenářům časopisu Květy exkluzivní rozhovor s královnou Viktorií.
Královna Viktorie se narodila 24.května 1819 . Je to britská královna, která vládne od 20.června 1837 a ve své době je i indickou císařovnou.
K: Dobrý den, Vaše Veličenstvo. Jmenuji se Lizy-chan. Pocházím z Japonska, jsem redaktorkou nejnovějšího, moderního, českého týdeníku Květy. Byla byste tak laskavá a odpověděla mi na pár otázek, které by jistě zajímaly naše čtenáře?
V: Také přeji dobrý den. Českou zemi znám, je to zajímavá země s bohatou historií. Těší mě zájem Vašich čtenářů o moji osobu a o naše království. Ovšem, že s Vámi udělám interview.
K: Jako osmnáctiletá mladá dívka jste nastoupila na trůn po smrti svého strýce Viléma IV. Můžete nám říci jak jste svoji, tak zodpovědnou úlohu zvládala v tak raném věku?
V: V začátcích mého kralování mi velmi pomohl svými radami a zkušeností velmi významný představitel britské vlády lord Melbourne. Poté jsem již získala dostatek zkušeností, abych tuto důležitou úlohu zvládala sama. Samozřejmě mám velmi kvalitní tým poradců pro všechny oblasti veřejných politických i mezinárodních otázek.
K: Můžete nám prozradit něco o Vašem vztahu s princem Albertem z německé sasko - koburské dynastie?
V: Už od dětství jsem byla spřízněna s německým prostředím. Mým rodným jazykem byla němčina a tak není divu, že jsem si vybrala celoživotního partnera, z této země. S princem Albertem jsme prožili mnoho krásných chvil, a tak není divu, že jsme své zasnoubení zpečetili sňatkem. Vždy jsem se snažila podporovat britsko - německé vztahy. S výjimkou podpory pana Bismarcka, který byl vždy představitel prušáctví, se kterým jsem nikdy nesouhlasila.
K: Vaše dynastie se jistě zapíše do dějin. Víme, že jste i zasloužená matka, výplodem Vaší lásky s Albertem je Vašich devět dětí. Mohla byste našim čtenářům prozradit, jak některé z nich ovlivnili chod evropských dějin?
V: Mé děti jsem vždy milovala a zodpovědně vychovávala dle monarchistických pravidel. Jsem hrdá na všechny své potomky. Většina z nich uzavřela pro Británii politicky výhodné sňatky. Nejstarší dcera Viktorie Adelaida Marie Luisa se provdala za pruského prince Fridricha Viléma, z císařské rodiny. Náš syn Albert Edward se oženil s dánskou princeznou Alexandrou, a převezme britský trůn jako král Edward VII. Další naši potomci, princ Alfred Ernest Albert, princezna Helena Augusta Viktorie a další, se oženili či provdali za členy jiných významných evropských dynastií. S mým manželem Albertem můžeme být na všechny své děti pyšní.
K: Co nám můžete říci o první světové výstavě?
V: Výstava se konala v roce 1851 v Londýně. Tuto výstavu jsem zahojovala a jsem hrdá na to, že demonstrovala britskou, politickou a ekonomickou sílu. Zahájila jsem tímto tradici konání světových výstav po celém světě.
K:Vaše excelence, vím, že toto je otázka velmi citlivá. Bylo ve Vašem životě nějaké období velmi, velmi obtížné?
V: Moje vůbec nejhorší období bylo v roce 1861, kdy zemřel můj manžel princ Albert na tyfus a já se stala vdovou. Velmi mne to zdrtilo. Po této události jsem přestala prakticky zcela veřejně vystupovat a taktéž jsem zanechala aktivního ovlivňování britské vnitřní politiky, typickou pro první období mé vlády. Díky svým přátelům a zodpovědnosti své vlasti jsem se z tohoto vzpamatovala a jsem stále ochotná pomáhat Británii ze všech sil.
K: Jaké postoje Británie vůči ostatním evropským zemím zaujímala v oblasti mezinárodní politiky?
V: Británie se v letech 1854 - 1856 zúčastnila krymské války, kdy ve spojenectví s Francií a Tureckem porazila Rusko. Vždy jsem se snažila aby Británie byla s mou pomocí prostředníkem a zprostředkovatelem významných mezinárodních politických jednání.
K: Vaše Veličenstvo, jste neobyčejná žena a Vaše vláda se do dějin jistě zapíše jako Viktoriánská éra nebo nejdůležitější období dějin britské monarchie. Jste vzor pro většinu monarchů světa. Jistě jste se stala neoddiskutovatelným symbolem své doby. V roce 1887 jste oslavila zlaté jubileum, kdy jste se stala iniciátorem společenských změn v Británii, který umožnil rychlý společenský vzestup i pro příslušníky nižších vrstev. Jste velmi oblíbenou panovnicí, která dnes slaví diamantové jubileum. Přeji Vám mnoho zdraví a spokojenosti do dalších let a nám všem, ať monarchové celého světa oplývají takovou moudrostí, jakou jste vždy měla vy. Bylo mi ctí a neskutečnou poctou, nejen pro mne ale i pro čtenáře českého časopisu Květy, s Vámi udělat tento rozhovor. Ještě jednou děkuji.
V: Také děkuji za příjemné chvíle s Vámi a pozdravujte všechny čtenáře v Českých zemích.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Robert Pavlů Robert Pavlů | E-mail | Web | 15. února 2007 v 14:01 | Reagovat

Čau kláro tak co odepiš mi na mailto

R.pavlu

2 Robert Pavlů Robert Pavlů | E-mail | Web | 15. února 2007 v 14:14 | Reagovat

lorem ipsum sit of amet,hovno,hovno...to psal kuba....

3 Ashley Ashley | 15. února 2007 v 16:38 | Reagovat

čau, a vždyť tam žádný lorem ipsum nemáš...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama