->Romeo a Julliet<-

27. září 2006 v 22:01 |  Čtenářský deník
Autor: William Shakespeare
Stručný obsah:
Ve Veroně žily dva znepřátelené rody. Rod Monteků a Kapuletů. Romeo, který byl z rodu Monteků jse se svými přáteli dostal na ples Kapuletů, kde se zamiloval do Kapuletovy dcery Julie. Julie jeho lásku opětuje a oba přemluví kněze Vavřince, aby je tajně oddal. Druhý den dochází k pouliční šarvátce, při které Tybalt zabije Romeova přítele Mercuccia. Při dalším setkání vyprovokuje Tybalt Romea k boji. Ten ho však zabíjí a je vyhoštěn z Verony. Rodiče Julie chtějí aby se provdala za mladého šlechtice Parise. Julie však zůstává věrná Romeovi, a proto se uchyluje k Vavřincovi a žádá ho o pomoc. Vavřinec jí proto dává tekutinu, po jejímž vypití vypadá dva dny jako mrtvá. V den svatby s Parisem, Julie vypije tekutinu a je pohřbena v hrobce Kapuletů. Vavřinec posílá Romeovi zprávu, ale posel není vypuštěn z města. Než Vavřinec sehnal nového posla, dostal se k Romeovi sluha baltazar, který neví nic o tajném plánu a řekne Romeovi, že Julie je mrtvá. Romeo odjíždí k hrobce Kapuletů. Tam se setká s Parisem, kde ho po potyčce zabijí. Když Romeo vejde do hrobky a vidí mrtvou Julii, zatouží zemřít po jejím boku a vypije prudký jed. V té chvíli se probouzí Julie. Když vidí mrtvého Romea, probodne se jeho dýkou. Nad mrtvými milenci si podali ruce představitelé Monteků a Kapuletů. To znamená mír mezi oběma rody.
Hlavní myšlenka: - Boj mladého člověka o právo rozhodovat si sám o svém vlastním životě a osudu. Autor si přál, aby Anglie žila v míru pod vládou humanistických ideálů. Aktuální v každé době je to, že láska spojená s nenávistí plosí zlo.
Hlavní postavy: - Romeo - upřímě miluje Julii, montek, je oddaný pro ni vše obětovat, tedy i život
- Julie - hezká, chytrá, staečná, oddaná dívka, bojuje za své právo na lásku a život
- Tybalt - Juliin bratr, zabil Mercuccia, zabit Romeem
- rváč Mercuccio - Výmluvný, chytrý, Romeův přítel
- Juliina chůva - lidová postava
Vlastní hodnocení:
Drama se mi velmi líbilo, protože obdivuji hluboký cit Romea a Julie, tak jak ho Shakespeare popsal. Děj je napínavý a konec velmi tragický. Dramat jsem příliš mnoho nepřečetla, ale i přesto toto drama patří mezi ta, které jsem si docela s chutí přečetla. Měla jsem i možnost vidět filmové i divadelní ztvárnění tohoto pozoruhodného díla. Tyto formy byly pro mě přece jen zábavnější a zajímavější.
William Shakespeare je pro mě nejvýznamnější a nejzajímavější renesanční spisovatel. Svoje díla napsal ve dvou životních obdobích, která se odrazila v dílech. V době, kdy se cítil šťastný a spokojený, psal komedie, v opačném případě napsal řadu tragédií. Je zajímavé, že i v současnosti, kdy od doby, když Shakepeare žil, uplynulo tolik let, témata, zápletky i životní situace postav jeho děl jsou stále aktuální a že si čtenáři , či diváci stále odnášejí odpovědi na některé základní životní otázky a na řešení svých problémů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Klára Klára | 29. září 2006 v 15:22 | Reagovat

Co tu ještě postrádáte za Knihy ze Čtenářského deníku? dodám:-))

2 Andy Andy | 27. února 2007 v 17:44 | Reagovat

Moc, moc diky. Mas to skvele napsany. MOc mi to pomohlo. Presne tohle jsem potrebovala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama